Esaret Günlüğü 1. Dünya Savaşında Türk Esirleri DVDRip Türkçe Belgesel iNDiR VipTR

Esaret Günlüğü 1. Dünya Savaşında Türk Esirleri DVDRip Türkçe Belgesel iNDiR VipTR

‘Esaret’ yokluk demekti. Artık özgürlükleri yoktu. Anası, babası, karısı, çocukları yoktu. Üstelik vatandan da haber gelmiyordu…
I. Dünya Savaşı’nda cepheye gönderilen Türk askerlerinin 200 binden fazlası aynı kaderi paylaştı. Onlardan geriye, dinmeyen bir vatan hasreti ve unutulmuşluk kaldı. Onlar bu toprakların kayıp çocuklarıydı.
Esaret Günlüğü, kaderine terk edilmiş insanlarımızın öyküsü. Savaşın üzerinden geçen yaklaşık bir asrın ardından hayat bulan belgesel; bir ulusun ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan insanların dramlarını dile getiriyor.
“Esaret Günlüğü – I. Dünya Savaşı’nda Türk Esirler” adlı belgesel dizisinin çekimlerine 2001 yılı, Şubat ayında başlandı. Çekimleri 2012 Haziran sonunda tamamlanan yapım, dört ay süren post-prodüksiyon çalışmasının ardından yayına hazır hale geldi.
Belgeselin yapımını TMC, yapımcılığını Mustafa Karahan, yönetmenliğini Cem Fakir, danışmanlığını Prof. Dr. Azmi Özcan üstleniyor. Petline Petrol Dağıtım’ın katkılarıya hazırlanan ‘Esaret Günlüğü’nün jenerik müziği Kıraç, bölüm müzikleriyse Ediz Hafızoğlu imzalı.Gerçek görüntülerle bir asır önceye
Belgesel dizide, esaret altındaki Osmanlı esirlerinin kamplardaki hayatı gözler önüne seriliyor. Çıkardıkları gazeteler, bayram günlerinin nasıl geçtiği, esaret günlerinde sürdürülmeye çalışılan kültürel, sportif, eğitim faaliyetleriyle ilgili gerçek görüntüler, Imperial War, Gaumont Pathe ve British Pathe gibi arşiv müzelerinden alındı.
Sarıkamış’ta, Allahüekber Dağları’nda donarak ölenler, Sibirya yollarında yaya olarak, at arabalarıyla, trenlerle binlerce kilometrelik yolculuklarda çekilen çileler, Mısır, İsrail, Filistin ve Irak’tan Hindistan ve Burma’ya uzanan yol hikayelerinin yer aldığı yapımda, kanalizasyon ve yol işlerinde çalışanların çektikleri, yiyecek, içecek ve giyim konusundaki sıkıntılar, salgın hastalıklar, yanlış tedaviler sonucu sakat kalan insanlarımıza dair birçok hikaye gerçek arşiv görüntüleriyle anlatılıyor.
Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin iki Cumhurbaşkanı’nın I. Dünya Savaşı’nda Mısır’da esir düştükleri dile getiriliyor. Vipmerkezi.net iyi eğlenceler diler…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s